פרישה

אינכם יודעים מה לעשות עם החופש הזה? מתלבטים במה לעבוד? רוצים להגיע לפרק ב' משמעותי ומספק, אבל הולכים לאיבוד?

המעבר מעבודה לפרישה הוא לעתים קרובות חד ומבלבל. כולם אומרים לכם "תיהנו מהחיים", אבל אתם מרגישים שאינכם מוצאים את הדרך. השינוי שעברתם הוא חד, אבל לכל פורש יש יכולת לבנות את חייו מחדש, להגיע להתנסויות חדשות ולחיות חיים מלאי תוכן ומשמעות.

בשונה משינוי קריירה מתוך בחירה, פורשים נאלצים לסיים את תקופת עבודתם בארגון, מאחר שהגיעו לגיל פרישה. חלק מהפורשים מצפים לפרישה ומקבלים אותה בשמחה. פורשים רבים היו נאחזים בשמחה במקום העבודה לשנים נוספות ומבחינתם הפרישה באה מוקדם מדי ומותירה אותם עם דאגה וחוסר וודאות לגבי העתיד.

פורשים מסיימים פרק ארוך בחייהם, חלק גדול מהם עבדו בארגונים ממשלתיים, ביטחוניים, או ציבוריים. אם פרשתם מארגון ביטחוני, אתם צעירים יותר בגילכם וסביר להניח שתיהו מעוניינים להמשיך ולעבוד. בכל מקרה, פרישה מהוה פרשת דרכים ומאופיינת במעבר חד מאורח חיים שהוא לעתים קרובות מובנה ומאופיין בשיגרה מוכרת ונוחה, אל חלל, שמצד אחד מציע חופש והיעדר מחוייבות למסגרת כלשהי. אין פלא, שפורש כזה אינו יודע מה יעשה בחופש הזה שנפל עליו, אחרי כל השנים שבהם קם בבוקר והלך לעבודה.

השלב הראשון לאחר הפרישה מאופיין אכן בתחושת חופש. הפורש נהנה מאורח החיים החדש, כמו שנהנים מחופשה. אולם, לאחר מספר שבועות, החופשה "נגמרת" וחודרת ההכרה ש"עכשיו אף אחד לא אומר לי מה לעשות, אבל אני צריך להחליט במה אני ממלא את היום הארוך שממתין לי". גם פורש שהקדיש מחשבה ליום שאחרי הפרישה, וגיבש תכניות להתפנות לתחביבים, להתנדבויות ולטיולים, חש לרוב בלבול וקושי להחליט מתי לחזור לעבודה, באיזו עבודה הוא מעוניין, האם ינסה להתנדב במקום לעבוד?, להתנדב בנוסף לעבודה? האם לגיטימי ונכון יהיה מצידו לפנות לתחביב הצילום הוותיק שלו? גם במשפחה צריך להסתגל לכך שבני הזוג לא קמים בבוקר והולכים לעבודה, האיזון הישן הופר וצריך לבנות אותו מחדש.

ברור שפורש מצה"ל שהוא בשנות הארבעים שלו, אינו שוקל האם להמשיך ולעבוד, אלא לאן יפנה בקריירה השניה שלו. במידה שמסלול השירות שלו היה ייעודי, הוא יצטרך לעבור שינוי ולהתאים עצמו לשוק העבודה האזרחי. בדומה לכך פורשים מארגונים ביטחוניים כמו שב"כ, משטרה ושב"ס, שהם בדרך כלל בשנות החמישים שלהם, יצטרכו לשנות כיוון, אלא אם עסקו במקצוע אוניברסלי. בכל מקרה, היציאה מארגון ביטחוני אל האזרחות מהווה שינוי חד ממציאות של התמודדות עם תפקיד מוגדר, בארגון שמאופיין בכללים ברורים, אל חלל של חופש והיעדר הכוונה חיצונית, שקשה לפורש למלא אותו בתוכן חדש.

בתהליך האימון, נבדוק מהם הצרכים שלכם. לעתים קרובות אנחנו מונעים מעצמנו לגיטימציה לדרך שמתאימה לנו, מחשש לתגובות הסביבה.

יתכן שעמוק בפנים אינכם באמת מעוניינים לעבוד, אלא לעשות דברים אחרים. במקרה זה, נזהה את העשייה שתספק אתכם. מאידך, יתכן שעבודה היא הדבר האמיתי היחיד עבורכם. במידה שכך, נבחן מה חשוב לכם שיתקיים בכל מקום עבודה עתידי שלכם. נגבש את ה"נכסים" שצברתם בשנות העבודה עד כה ואת מה שיש לכם להציע לשוק העבודה. אעזור לכם, הפורשים לכתוב את הפרק החדש של חייכם. נבדוק האם אתם מכוונים לשינוי ורוצים להגשים רעיון שנבט אצלכם, או שמא אתם מחפשים לשמר את בסיס המקצועיות והידע שלכם ולהתאים אותו לאפשרויות בשוק העבודה.

בנוסף, אוכל לעזור לכם להתארגן ולרכוש מיומנויות שיסייעו לכם בחיפוש עבודה ובשיווק עצמי ואלווה אתכם בתהליך של חיפוש עבודה, כדי לסייע לכם בהתמודדות ולעשות את הכיונונים הנדרשים.

לבסוף, מעבר לתחום העבודה, אוכל לסייע לכם בעיצוב הזמן שלכם, באופן שנותן מענה לצרכים שלכם ויאפשר לכם לשאוף למימוש עצמי ואיזון במחצית השניה של החיים.

התקשרו אלי ואשמח לסייע לכם לבנות את פרק ב' בחיי העבודה שלכם.

small_c_popup.png

לפגישת הכרות ללא עלות